حلول ماه مبارک رمضان،ماه رحمت و آمرزش و ماه خیر و برکت بر همه مسلمانان جهان مبارک باد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر شهمیرزاد، ماه مبارک رمضان هم فرا رسید و امروز اولین روز از این ماه با عظمت و پر خیر و برکت است. این ماه از جهت عظمت، شرافت و معنویت به‌ عنوان برترین ماه سال شناخته می‌شود. در بیان عظمت ماه رمضان همین بس که قرآن کریم کتاب هدایت تمام بشریت در این ماه آن هم در شب قدر که برتر از هزار ماه است، نازل شده است، ماهی که به ماه مهمانی الهی شناخته می‌شود و بر اساس روایتی از رسول گرامی اسلام(ص)، ماهى است که ابتدایش رحمت، میانه‌‏اش مغفرت و پایانش اجابت و آزادى از آتش جهنم است.

اینک به‌ مناسبت فرا رسیدن نخستین روز ماه مبارک رمضان، دعای این روز به همراه توضیحی دربارۀ آن منتشر شده است:

«اللَّهُمَّ اجْعَلْ صِیَامِی فِیهِ صِیَامَ الصَّائِمِینَ وَ قِیَامِی فِیهِ قِیَامَ الْقَائِمِینَ وَ نَبِّهْنِی فِیهِ عَنْ نَوْمَهِ الْغَافِلِینَ وَ هَبْ لِی جُرْمِی فِیهِ یَا إِلَهَ الْعَالَمِینَ وَ اعْفُ عَنِّی یَا عَافِیا عَنِ الْمُجْرِمِینَ؛ 

خداوندا روزه‌ام را در این روز مانند روزه روزه‌داران و شب ‌زنده‌داری‌ام را مانند شب زنده‌داری شب زنده‌داران قرار ده؛ و مرا در این روز از خواب بی خبران بیدار کن و گناهم در این رو بخشای، ای معبود جهانیان و از من درگذر، ای در گذرنده گنهکاران».

حجت‌الاسلام حسن شریعت‌زاده کارشناس مسائل دینی در توضیح این دعا اینطور گفت: 

ابن‌عباس می‌گوید رسول خدا فرمود برای روضه هر روز ماه مبارک رمضان فضیلت بسیار است و برای هر روز دعای مخصوص، بافضیلت و ثواب بسیار نقل می‌فرمود. در روز اول می‌فرمود خدایا روزه مرا در این ماه؛ ماه روزۀ روزه‌داران واقعی قرار بده. ظاهراً منظور آن است که به من توفیق عطا کن که روزه واقعی بگیرم نه اینکه فقط زبانم از خوراکی و آشامیدنی پرهیز کند و خدایا همه وجودم پرهیز و تقوا باشد.

پیامبر اکرم(ص) می‌فرمود چه بسیار روزه‌دارانی که در این ماه فقط نصیبشان تحمل گرسنگی و تشنگی است و بحرهای دیگر برای او او نیست. آنگاه می‌فرماید خدایا من را برای قیام در نیمه‌های شب این ماه عظیم کمک کن، از خدا می‌خواهد برکت این روزه و این ایام با عظمت از خواب غفلت بیدار شویم.

امیرالمومنین علیه‌السلام می‌فرمود مردم خوابند هنگامی که مرگ فرا می‌رسد تازه از خواب غفلت بیدار می‌شوند اما صد حیف که دیر شده است خدایا مرا مورد عفو قرار بده و چه نام‌های زیبایی برای خواندن خدا در این ایام با برکت به ما تعلیم داده شده است.

 

ارتباط مستقیم با شهردار

نوشته‌های تازه
آب و هوا
شهمیرزاد
۱۴ تیر ۱۳۹۹, ۱۰:۳۲ ق.ظ
 

اغلب آفتابی
32°C
اطلاعات بیشتر...
 
ورود به سايت
آمار سایت
  • 345
  • 302
  • 2,470,735